Batuhan AŞUT - Biyografi

Çocukluk Yılları

Merhaba. Ben Batuhan AŞUT. Sanayici, üretici bir ailenin en büyük evladı olarak 20 Ocak tarihinde Mersin’de dünyaya geldim.

Çocukluk çağım her çocuk gibi biraz sokakta, biraz evde ve biraz da okulda geçti. Büyükbabam sağ olsun, daha çocuk yaşlarımda beni sanayi sitelerine götürür, orada oyunlar oynatırdı. Kendisinden daha çocuk yaşlarımda üretimin ne kadar değerli bir şey olduğunu öğrendim.

İlk ve orta öğretimimi Türkmen Koleji’nde tamamladım. Lise eğitimim için Toros Fen Lisesi’ne kayıt oldum.

Eğitim hayatımın başından sonuna kadar çok yoğun bir şekilde İngilizce eğitimi aldım.

Üniversite Yılları

Lise eğitimimi de tamamladıktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi çift anadal İşletme – Ekonomi bölümüne kayıt yaptırdım. Üniversite yıllarım boyunca finans ve ekonomi çevrelerinde ciddi ağırlıkları olan çok değerli hocalarımdan ders alabilme ve kimileriyle de beraber projeler geliştirebilme imkanı buldum.

Okulumun bana sunduğu başarı programı sayesinde dünyanın en prestijli ekonomi okullarından bir tanesi olan London School of Economics and Political Science’dan diploma sahibi oldum.

Üniversite boyunca eğitim hayatım devam ederken o dönem Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda stajyer olarak görev aldım. Bir çok ticari anlaşmada elimden geldiğince destek vermeye çalıştım.

Üniversite hayatımın son 2 senesini İspanya’da Europea de Madrid’de geçirdim. Burada hem İspanyolca eğitimimi hem de pazarlama eğitimlerimi tamamladım.

İş Hayatım

İspanya sonrasında yurda döndükten sonra Danimarka’nın en büyük grup şirketlerinden bir tanesi olan Sondex – Danfoss A/S bünyesinde Türkiye Dış Ticaret Operasyon yöneticisi olarak iş başı yaptım. Bu benim için ilk özel sektör macerası olmakla beraber çok da öğretici bir süreçti. Sondex bünyesinde yaklaşık 3 sene boyunca elimden gelen gayreti göstermeye çalıştım.

Çalıştığım süre zarfında yüksek lisansımı Okan Üniversitesi bünyesinde Dış Ticaret alanında tamamladım. Çalışarak yüksek lisans yapmanın yoğunluğunun üstesinden gelmeyi yaşayarak öğrendim.

Sonrasında Türkiye’nin ilk 500 İhracatçısı arasında bulunan bir Türk şirketine İhracat Bölge Müdürü sıfatıyla merhaba dedim. Ekibimle beraber Avrupa bölgesi ve Türki Cumhuriyetler grubunda 2 senede %70 gibi bir satış artışı yakaladık.

Bu büyük başarımız sonrası şirketimizi ilk 500 ihracatçı içerisindeki yerini 12 sıra birden yükselttik. Başarının bir ekip işi olduğunu biliyordum, fakat bu vesile ile deneyimleyerek perçinlemiş oldum.

Eve Dönüş

İngilizce ve İspanyolca dillerini akıcı bir şekilde konuşabilmekteyim.

Dış Ticaret alanında kendimi yeterince geliştirdiğime inanmakla beraber, yenilikleri her zaman takip etmem gerektiğinin de farkındayım.

Evliyim.

Tüm bunlar olurken, o dönem aile şirketimiz ve Türkiye’nin ilk fiberglass üreticisi olan şirketimizden “eve dön” çağrısı aldım. Ailenin dışarısında geçen 7 senelik bir özel sektör macerasından sonra, bu sefer işveren sıfatıyla göreve başladım.

Aile şirketimizde oluşan fikir ayrılıkları sonrasında 2020 Haziran ayı itibariyle şirkette bulunan hisselerimi devrederek, bu sefer bir yatırım grubu kurma hayaliyle yola çıktım.

 

Sivil Toplum Kuruluşları

  • Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği – Mersin Genç Girişimciler Kurulu Yönetim kurulu üyesiyim.
  • Mersin Ticaret ve Sanayi Odası – Üyesiyim.
  • Mersin Organize Sanayi Bölgesi Kullanıcılar Derneği – Üyesiyim.
  • Türkiye Ekonomi ve Ticaret Klübü – Mersin İl Başkanlığı görevimi sürdürmekteyim.
  • Mersin Araştırma ve Kültür Derneği – Kurucu Üyesiyim.
Bana Ulaşın